Jaworzno należące do Jaworznicko-Chrzanowskiego Okręgu Przemysłowego jest miastem kojarzonym z przemysłem, jednak to znacznie więcej dla tych, którzy lubią piękne widoki i wiele atrakcji. Miasto było w przeszłości najważniejszym w Zagłębiu Krakowskim i historycznie stanowi część Małopolski. Aktualnie mieszka tu około 94 tysiące osób.

Historia i okolice

Miasto ma długą historię, a pierwsze zapiski na jego temat pochodzą z XIII wieku. Znane było głównie jako miejsce wydobycia srebra i ołowiu, rud żelaza i cynku, to tutaj powstała także pierwsza w Polsce kopalnia węgla kamiennego. Ze względu na przemysł Jaworzno szybko rozwinęło się w XX wieku, przyciągając wielu nowych mieszkańców. Otwarto także elektrownie, nadal działają kopalnie. Okolice miasta, między innymi zalew Sosina, rezerwat przyrody Dolina Żabnika, rezerwat sasanek oraz liczne wzgórza, dawne kamieniołomy zapraszają do aktywnego wypoczynku.

Co warto zobaczyć w Jaworznie?

W Jaworznie dostępnych jest sporo atrakcji turystycznych. To między innymi obiekty sakralne takie jak kolegiata św. Wojciecha i św. Katarzyny z XVI wieku, teraz po przebudowach. Znajduje się w niej obraz Matki Bożej Jaworznickie i ogromny witraż – jeden z największych w Europie, kościół Podwyższenia Krzyża Świętego z XVII wieku, wiele kapliczek, także znane są pałac przy ulicy Grunwaldzkiej, Muzeum Miasta Jaworzna, budynku po koloniach robotniczych: Nowy Pechnik, Jaworznickiego Gwarectwa Węglowego, Szczakowa, ponadto trójkątny rynek główny.

W mieście działa także ośrodek nurkowy Orka w zalanym kamieniołomie kopalni dolomitu, kryta pływalnia, Hala Widowiskowo-Sportowa MCKiS. Dostępnych jest wiele tras turystycznych, działają hotele. Mają miejsce imprezy cykliczne różnego rodzaju, działają kina, galerie, wiele sklepów. Jaworzno to wobec tego miejscowość warta odwiedzin!

Powrót do góry
facebook